Systémy otevírání dveří

17.12.2020

Otočné, posuvné, kyvné nebo snad zlamovací dveře? Jaké mají výhody a nevýhody? Pojďme se na ně podívat.

Otočné falcové (polodrážkové)

Jedná se o nejpoužívanější a nejprodávanější systémy otevírání dveří. Dveře jsou z pravidla zavěšeny na 3 závěsech (pantech). Otočné dveře se rozlišují podle orientace otevírání, na levé a pravé, podle toho na které straně jsou závěsy při otevírání k sobě. Samozřejmostí je provedení jednokřídlé i dvoukřídlé.

Otočné bezfalcové (bezpolodrážkové)
Všechny dveře z modelových řad dveří lze vyrobit v bezfalcovém (bezpolodrážkovém provedení). Dveřní křídlo zapadne do zárubně a nevyčnívá do prostoru - je ve stejné rovině. Tento systém se vyznačuje čistou linií pro moderní styl interiéru. Tento systém je dodáván včetně skrytých závěsů.

Posuvné před stěnu
Tento systém se využívá především při jednodušších rekonstrukcích (nevyžaduje se osazování stavebního pouzdra do zdi). Dveřní křídlo se posouvá těsně podél stěny. Posuvné dveře před stěnou mohou být jednokřídlé i dvoukřídlé. Komplet je tvořen posuvným křídlem, obložkovou zárubní, garnýží a posuvným mechanismem.

Posuvné do stavebních pouzder
Tento systém se provádí za předpokladu umístnění stavebního pouzdra do zdiva nebo do sádrokartonu. Tento systém šetří plochu nutnou pro otevření klasických dveří.

Kyvné
Slangově známé jako "lítačky". Systém umožňuje otevření dveří na obě strany a to pouhým zatlačením z jedné nebo z druhé strany a zaručuje tedy snadný a rychlý průchod. Dveře je možné opatřit okopovým plechem a to z důvodu otevírání dveří nohou. Tento systém se převážně používá v restauracích a v nemocnicích.

Zlamovací
Zlamovací dveře se umísťují tam, kde není možné kvůli omezenému prostoru využít otočné či posuvné dveře. Dveřní křídlo se v polovině zlomí a přisune se po kolejnici ke kraji zárubně, tudíž při otevření dveře částečně zůstávají uvnitř průchodu zárubně. Nedoporučuje se na prosklené a rámečkové dveře, protože konstrukce těchto dveří neumožňuje plné otevření.

Posuvno otočné (ERGON System)
Systém ERGON® představuje plnohodnotnou alternativu, která zákazníkovi pomůže vyřešit problém s prostorem v interiéru. Způsob otevírání dveří, s kombinací "otočného a posuvného" křídla v jednom jediném mechanismu umožňuje extrémně minimalizovat nároky na půdorysný prostor otevřeného dveřního křídla oproti klasickému křídlu otočnému (požadavky na prostor cca o 40% nižší). Dveře se systémem ERGON® mohou být použity ve všech interiérech. Žádný zvláštní požadavek na rozměry nebo stavbu nebrání použití dveří osazených systémem ERGON®. Postačí pouze úprava běžné zárubně a použití bezfalcového křídla.