POSUVNÉ, ZALAMOVACÍ
A KYVNÉ DVEŘE

Posuvné interiérové dveře mají mnoho nesporných výhod oproti klasickým otočným dveřím:

 • slouží k oddělení sousedních prostor, například u propojené kuchyně s obývákem
 • řeší problém "úzkých míst"
 • samy se průvanem neotevřou
 • nevyžadují další prostor při otevírání
 • vypadají elegantně a stylově v jakémkoli interiéru

Tradiční otočné dveře jsou již věcí minulosti. Jejich nedostatky jsou každému zřejmé. Tam, kde jsou použity, způsobují optické zmenšení prostoru a často také překážejí volnému průchodu do vedlejších pokojů.

Tyto problémy pomáhají úspěšně řešit interiérové posuvné dveře. Slouží především k optimalizaci prostoru místnosti. Lidé, kteří si dnes chtějí zachovat prostor a současně jej i zkrášlit, si vyberou právě posuvné dveře. Realizovat jejich přání umožní speciální posuvné systémy v naší nabídce.

Současný trh interiérových dveří nabízí kromě klasických otočných dveří také dveře, které mají jiný způsob otevírání. Oblíbené jsou zejména interiérové zasouvací dveře, které získaly tuto všeobecnou popularitu díky jejich funkčnosti a vnějšímu atraktivnímu vzhledu.

Posuvné interiérové dveře se vyrábějí jako jednokřídlé, dvoukřídlé, posuvné dveře na stěnu nebo do pouzdra. Posuvné dveře dvoukřídlé mohou být instalovány buď na jednu kolejnici, na které se zavěsí obě křídla, nebo na dvě kolejnice, to záleží na typu konkrétní konstrukce a výrobci. K zasouvání dveří do zdi se používají speciální stavební pouzdra pro posuvné dveře viz. nabídka stavební pouzdra.

POSUVNÉ DVEŘE DO POUZDRA

Praktickou náhradou dveří se standardním otevíráním jsou nejrůznější posuvné systémy. Konkrétně zasouvací dveře ukryté ve zdi jsou funkčně totožné s otočnými a zároveň poskytují obrovskou úsporu místa. Jak napovídá název těchto dveří, otevírají se posuvem a po otevření zmizí ve stavebním pouzdře, které je zastavěno ve zdi. S takovýmto řešením nikdo nepotřebuje zabrat metry čtvereční prostoru pro otevření dveří. Z tohoto důvodu jsou posuvné dveře skryté ve stěně výtečnou možností pro malé byty, kde je každý metr prostoru potřebný.
Prostor běžně vyhrazený pro otevřené dveřní křídlo zůstává s posuvnými dveřmi volný a lze s ním počítat např. pro umístění nábytku. Tento způsob otevírání se rovněž dobře uplatní i v šatně nebo i jinde, kde chceme nějaký úsek místnosti odříznout od zbytku, třeba kuchyňský kout od obýváku.

Posuvná dveřní křídla do zdi nebo do sádrokartonu jsou moderní a designéry oblíbená varianta uzavření místností. Naše společnost dodává naprostou většinu křídel také v provedení bezpolodrážkovém (bezfalcovém), vhodném pro posuv do stavebního pouzdra.

Komplet posuvných dveří do pouzdra ve zdi zahrnuje:

 • dveřní křídlo
 • zárubeň pro stavební pouzdro
 • kartáč pro utěsnění dveří.

Dále je potřeba mít stavební pouzdro, které zajišťuje posuv dveří.

POSUVNÉ DVEŘE NA STĚNU

Posuvné dveře na stěnu jsou vždycky bezpolodrážkové (bezdalcové) a bez pantů. Křídlo by mělo být širší než plánovaný průchod o asi 4 cm. Je to důležité, aby při otevřených dveřích byly mušle (madla) dostupné z obou stran dveřního křídla i když bude zcela otevřené. Celou mechaniku posuvu zakrývá garnýž se zvolenou povrchovou úpravou, která se dodává zároveň s dorazovým hranolem.

K tomu doléhají jednokřídlé dveře při zavření, dvoukřídlé dveře tento hranol nepotřebují. Křídla doléhají k sobě navzájem. Celý posuvný systém je možno kombinovat s tunelem, který se označuje také jako průchozí nebo "slepá" zárubeň. Ovšem je zde i možnost použití bez zárubně.
Křídlo dveří visí na pojezdech, které se posouvající v kolejnici. Vodící kolejnice se kotví do zdi nad průchod, ale může se upevnit rovněž na strop. Toto závisí na výšce místnosti. Při otevření zůstává křídlo viditelné v jedné místnosti a vlastně připomíná dokořán otevřené dveře otočné. Jistou nevýhodou takového řešení je, že dveře moc neizolují zvuk a také není možné přistavit nábytek ke zdi s posuvem.
Velmi výhodná je však cena takového systému a plusem je montáž, kterou snadno zvládne i šikovný kutil.

Komplet posuvných dveří na zeď zahrnuje:

 • Dveřní křídlo.
 • Garnyž ve stejné barvě dveří nebo hliníková dle výrobce
 • Posuvné kování: vedení, vodící lišta a pojezd.

Dle potřeby je možné dokoupit obložkovou zárubeň typu "tunel" a dorazový hranol.

V naší nabídce najdete např. také stále více oblíbenou variantu LOFT, variantu MAGIC nebo celoskleněné posuvné dveře GRAF.

ZALAMOVACÍ (SKLÁDACÍ) DVEŘE

Zlamovací dveře se umísťují tam, kde není možné kvůli omezenému prostoru využít otočné či posuvné dveře.
Dveřní křídlo se v polovině zlomí a přisune se po kolejnici ke kraji zárubně, tudíž při otevření dveře částečně zůstávají uvnitř průchodu zárubně.

Tyto dveře jsou dostupné pouze u vybraných výrobců zpravidla v hladkém plném provedení.


OTOČNĚ POSUVNÉ DVEŘE

Speciální řešení pro malé a těsné interiéry nabízí jedinečný inovativní způsob otevírání dveří (dovnitř i ven) přičemž otevřené křídlo se opírá o vnitřní část zárubně.

Systém ERGON tak minimalizuje nároky na půdorysný prostor otevřeného dveřního křídla. Používá se v prostorech, kde dochází k potkávání se dvou až tří dveří, a tak se zlepšuje dostupnost a obyvatelnost menších místností.

Ergon s sebou nenese žádné speciální požadavky na rozměry dveří či úpravu stavebního otvoru.
Systém ERGON je určen pouze pro hladké plné dveře nebo se svislým pruhem skla SMART 8S od výrobce ZLOMEK